Social Icons

Kontakt

niedziela, 11 grudnia 2016

Lecznicze zioła

Prozdrowotne właściwości ziół są znane od czasów starożytnych. Chociaż medycyna wciąż się rozwija, to stosowane od setek lat melisa, rumianek czy szałwia ciągle znajdują zastosowanie w lecznictwie.

Melisa lekarska

Melisa lekarska jest rośliną z rodziny jasnowatych zawierającą olejki eteryczne, związki trepenowe nadające jej cytrynowego zapachu (cytral, linalol i cytronelal), flawonoidy, fenolokwasy i garbniki. Melisa jest bogatym źródłem witaminy C.
Zioło to jest stosowane do łagodzenia nerwic i stanów depresyjnych. Właściwości uspokajające melisy lekarskiej przydają się też do zmniejszania stanów lękowych.
Melisę poleca się przyjmować osobom mającym problemy z nadciśnieniem tętniczym. Jest używana w leczeniu bezsenności, a także przy problemach trawiennych, ponieważ zmniejsza wzdęcia i napięcie jelita grubego oraz poprawia apetyt.
Melisę można stosować zewnętrznie. Okłady z liści łagodzą bóle ran, poparzeń, owrzodzeń oraz ukąszeń owadów. Olejek z melisy jest dobrym środkiem na opryszczkę.

Mięta pieprzowa

Mięta pieprzowa to jedna z najpopularniejszych roślin leczniczych. Tak samo, jak melisa, należy ona do rodziny jasnowatych.
Wiele swoich właściwości mięta zawdzięcza olejkom eterycznym, w tym mentolowi, który działa odświeżająco, przeciwbólowo i antyseptycznie. W skład rośliny wchodzą też garbniki, witaminy C i A, kwas foliowy, wapń, potas, magnez oraz mające działanie przeciwutleniające flawonoidy.
Mięta łagodzi dolegliwości związane z układem pokarmowym. Stosuje się ją przy zaburzeniach trawienia, skurczach żołądka i jelit, schorzeniach wątroby. Zioło ma właściwości wiatropędne, stymuluje wydzielanie kwasu żołądkowego i żółci. Miętę można też stosować jako środek uspokajający, chociaż nie jest ona tak silna, jak melisa. Olejek miętowy jest polecany przy przeziębieniach, gdyż ma działanie odkażające i poprawiające oddychanie.
Mięta jest częstym składnikiem past do zębów i różnego rodzaju kosmetyków, jest też dodatkiem do dań i napojów. Wynika to z jej cech odświeżających.

Rumianek pospolity

Rumianek lekarski jest rośliną z rodziny astrowatych, zwaną też rumiankiem lekarskim lub aptecznym. Surowcem zielarskim są koszyczki kwiatowe, które zawierają olejek eteryczny (w jego składzie są m.in. chamazulen oraz bisabolol). W rumianku znajdują się też flawonoidy, związki kumarynowe, śluz, cholina i sole mineralne.
Rumianek ma właściwości przeciwzapalne, rozkurczowe, bakteriobójcze i uspokajające. Można go stosować na bóle jamy brzusznej, głowy i reumatyczne. Rumianek  łagodzi napięcie wywołane stresem. Ponadto pomaga przy gojeniu ran i owrzodzeń, a także przy podrażnieniach skóry i błon śluzowych. W związku z tym, że jest ziołem łagodnym, może być stosowany przez alergików i przy leczeniu dolegliwości u niemowląt.

Szałwia lekarska

Szałwia lekarska ma w sobie olejek eteryczny, w którego skład wchodzą m.in. kamfora, tujon, cyneol, borneol i pinen. Do tego dochodzą gorycze, garbniki katechinowe, triterpeny, witaminy C i z grupy B.
Szałwia jest ceniona za właściwości przeciwzapalne. Znakomicie nadaje się do leczenia dolegliwości skórnych i podrażnień błony śluzowej. Zioła używa się m.in. na skaleczenia, wypryski i czyraki. Pomaga przy stanach zapalnych gardła, dziąseł, ale także dróg rodnych.
Szałwia w formie naparu czy nalewki hamuje potliwość i przeciwdziała nadmiernej fermentacji jelitowej. Ponadto wstrzymuje nadmierną laktację u karmiących matek.

Tymianek

Tymianek wziął swoją nazwę od greckiego słowa „thymon” mającego dwa znaczenia: „odkażać” oraz „odwaga”. Tymianek był używany przez Egipcjan w procesie mumifikacji zwłok. Rzymscy żołnierze kąpali się w tymianku żeby dodać sobie kurażu, był uważany za lek na nieśmiałość. Jeszcze w czasie I Wojny Światowej olejek z tego zioła służył za środek antyseptyczny.
Głównym składnikiem tymianku jest olejek eteryczny, w którego skład wchodzą m.in. tymol i karwakrol. Ten pierwszy związek jest bakterio- i grzybobójczy. Drugi przyspiesza oddychanie, ma właściwości napotne, przeciwbólowe, odkażające, przeciwskurczowe i rozgrzewające.
Dzięki takim składnikom tymianek bardzo dobrze nadaje się do zmniejszania dolegliwości górnych dróg oddechowych. Poza tym zapobiega biegunce, łagodzi podrażnione jelita, pomaga w trawieniu tłustych potraw. Preparaty z tymianku stosowane są w dentystyce przez wzgląd na cechy przeciwpróchnicze.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

 

Sample text

Sample Text

Sample Text

 
Blogger Templates